Gmina Przywidz - wersja archiwalna
 
Wyszukaj w serwisie
 
 
 
 

 
Strona główna

 

Gmina Przywidz - wersja archiwalna

Menu podmiotoweMenu przedmiotoweBiuletyn Informacji Publicznej Gminy Przywidz


Informację udostępniono: 01.07.2006 21:48
Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 10:34 

 

 

 

RODZAJ GMINY:

Gmina wiejska

 

ADRES:

ul. Gdańska 7

83-047 Przywidz

 

 


 

 

KONTAKT:

Telefon - (+48 058) 682-51-46

Fax - (+48 058) 682-52-25

 

WÓJT:

Marek Zimakowski

Telefon - (+48 058) 682-51-46

 

Rada Gminy Przywidz

Przewodniczący:

Feliks Mikulski

Telefon - (+48 058) 682-59-87

Gmina Przywidz położona jest 30 km od Gdańska na powierzchni 130 km2, liczba mieszkańców wynosi 5395 (wg stanu na dzień 31.12.2008 r.). Pierwsze wiadomości o miejscowościach położonych na terenie gminy pochodzą z 1294 roku, jednak okolice te były zamieszkałe daleko wcześniej, o czym świadczą wykopaliska oraz ślady grodziska na półwyspie jeziora Przywidzkiego. Czyste lasy, z przewagą drzew liściastych, rosnące na polodowcowych, urozmaiconych obszarach i położone pośród nich sześć jezior rynnowych, są doskonałym miejscem do organizowania wycieczek krajoznawczych.

Przywidz już w okresie międzywojennym był znaną miejscowością turystyczno-wypoczynkową dla mieszkańców Gdańska i był nazywany Powietrznym kurortem. Jest tu zlokalizowanych pięć ośrodków wypoczynkowych o charakterze sezonowym, w których warto spędzić wolny czas przebywając wśród czystego środowiska naturalnego. Ośrodki wypoczynkowe dysponują sprzętem pływającym a dobre wyżywienie zapewniają miejscowe placówki gastronomiczne. Kąpielisko gminne strzeżone nad jeziorem Przywidzkim zapewnia bezpieczeństwo kąpieli.

 

Ponadto na terenie Przywidza znajduje się gospodarstwo agroturstyczne, w którym można spędzić czas jeżdżąc konno. Gospodarstw agroturystycznych na terenie gminy mamy łącznie 5, oferują one między innymi ekoturystykę, obozy przetrwania oraz turystykę szkolną i młodzieżową. Piękne widoki dają o każdej porze roku zwiedzającym je turystom niezapomniane chwile przyjemnego obcowania z przyrodą. okoliczne lasy obfitują w zwierzynę i grzyby a wody w ryby. Na terenie gminy jest dobrze rozwinięta sieć dróg pozwalająca dotrzeć do wszystkich miejscowości. W okresie sezonu letniego w Przywidzu odbywają się między innymi festyn plażowy, dożynki gminne, plenery malarskie i rajd rowerowy. Przywidz jest doskonałym miejscem do organizowania wypadów turystycznych do Trójmiasta, Kartuz - Muzeum Kaszubskie oraz Będomina - Muzeum Hymnu Narodowego.

Można również obejrzeć rezerwat buków na jeziorze Przywidzkim, zabytkowy kościół w Przywidzu, wykopaliska i grodzisko na półwyspie jeziora Przywidzkiego. W planach rozwojowych gminy przewidziano tereny pod rozwój, na bazie walorów terenowych i mikroklimatycznych usług turystycznych oraz drobnej wytwórczości i rzemiosła, a także usług dla ludności.

 


Wprowadził(a):
Arkadiusz Klein

Zatwierdził(a):
Marcin Sobczak